neděle 19. června 2011

Memorial Air Show 2011

V roce 2009 se uskutečnil již desátý jubilejní ročník  Memorial Air Show, jejíž první ročník se konal v roce 1991. Akce se koná jednou za dva roky. Všechny ročníky oslavným způsobem připomněly hrdinství našich válečných pilotů z druhé světové války. Ročník 2005 se konal pod mottem Usmíření zbraní pod Řípem a setkali se zde piloti veteráni z obou válčících stran. Svým obsahem není jenom leteckým dnem, ale i významnou společenskou akcí, proto  se jí, jako jedinného leteckého dne v ČR, zúčastnila už čtyřikrát i hlava státu.
A za celou dobu konání se z roudnického letiště uskutečnilo již 18 hodin živého televizního vysílání. U příležitosti 7.ročníku byla na roudnickém letišti odhalena pamětní deska všem padlým pilotům z obou válčících stran. V tomto jubilejním ročníku měla, vedle této pamětní desky, být odhalena ještě pamětní deska americkým pilotům, kteří byli sestřeleni nad územím naší republiky. Tuto desku měl odhalit osobně bývalý prezident Spojených států amerických George Bush, který je též válečným pilotem z II. světové války a který moje osobní pozvání na roudnické letiště přijal již v roce 2004. Ale v té době se nedočkal oficiálního pozvání od prezidenta ČR, ačkoliv mi to prezident Václav Klaus slíbil. Z účasti jubilejního ročníku se tentokrát omluvil s odůvodněním, že ve svých 84 letech již nechce podnikat žádné zahraniční cesty. George Bush létal na letounu Aveneger a byl v Tichomoří v boji proti japonským válečným lodím dvakrát sestřelen. Mottem posledníku ročníku bylo otevření jednotného evropského nebe. Iniciovali jsme vznik mezinárodní dohody a na roudnickém letišti při konání MAS 2009 byla podepsána mezistátní dohoda, která odstranila tento handicap pro všeobecné letectví.
Letošní ročník 2011 je oslavou 20. výročí vzniku akce Memorial Air Show s tématem „ Kam dál s českým letectvím“.
Vlasta Dvořák, vedoucí organizačního týmu MAS.

Letový program sobota a neděle 18.-19.6.2011 od 11:00 do 17:00 hodin. Vstupné: dospělí 200,-Kč, děti 50,-Kč, auto 100,- Kč.
Text převzat z oficiálních stránek roudnické show.


FOTOGRAFIE (sobota + neděle):
Memorial Air Show - Roudnice n. Labem 2011 (sobota)
Memorial Air Show - Roudnice n. Labem 2011 (neděle)

Žádné komentáře:

Okomentovat