čtvrtek 5. srpna 2010

Swift II aneb cesta k levnému létání s (prvním) rc modelem

Kvůli letošnímu nedostatku času pro modelaření jsem se rozhlížel po nějaké poletuše, kterou bych se nebál nechávat trvale v kufru auta a mohl si kdykoliv na menším plácku zalítat a zablbnout. Přišel tedy čas otevřít již zaprášený pytlík se samokřídlem, které jsem loni koupil na Amperfestu za 500,- Kč v (B-kvalita, kterou jsem nenašel, asi chyba potisku..?). Tento článek může být také tipem nebo inspirací pro začínající modeláře, kteří si již pořídili rc soupravu, zbyly jim zhruba tři tisíce korun a zdravý rozum, který je správně varuje před koupí barevných stíhaček a blýskavých polomaket z Číny. Slovo vhodný pro začátek s rc létáním znamená především odolný. Swift II od MS Composit takovým modelem je a přidává navrch dobré letové vlastnosti, skladnost a nenáročnost jak finanční, tak i stavební.
Swift II je samokřídlo vyrobené z materiálu EPP (extrudovaný polypropylen), je to takový "gumový polystyrén", který lze lepit vteřinovým lepidlem, takže stavba a i případné opravy zaberou jen chvilku. Eshop firmy MS Composit funguje na webové adrese buď s koncovkou .com nebo .cz, kde jsou ceny nižší. Zde můžeme objednat samokřídlo bílé za 680,- Kč nebo s potiskem za 830,-Kč a pytlík s názvem RC set pro Swift II, který stojí 1140 korun a obsahuje střídavý outrunner motor, regulátor, dvě serva Turnigy, sáček s pákami, blimpy, šroubky, vrtulí Graupner 8/6, unašečem atd. RC set osobně hodnotím jako velmi levný a velmi vhodný. Swift II s tímto pohonem a tříčlánkovou LiPOL baterií Hyperion 3G 1600 mAh stoupá kolmo vzhůru a na jedno nabití lze létat průměrně půl hodiny. Po přistání je motor i regulátor jen mírně teplý, baterky ani neví, že letěly.

K dokončení modelu je potřeba dokoupit jedno řídké vteřinové lepidlo, aktivátor, skleněnou pásku a dvoučlánkovou nebo tříčlánkovou LiPol baterii, 2,5 mm konektory a smrštovací bužírku. S nářadím vystačíme s lámacím nožíkem, nůžkama, křížovým šroubováčkem a trafopájkou. Návod je formou očíslovaných obrázků na dvou stranách A4. Myslím, že nejde nic zkazit. Doporučuji jen nenavyšovat zbytečně hmotnost samokřídla závažím a dovážit až hotové samokřídlo polohou pohonných akumulátorů. Nezapomeňme na vyvážení kolem obou os! Taktéž jsou pro model životně důležité výztuhy skleněnou páskou. Těžiště modelu je v rozmezí 180 - 185 mm od špičky modelu. Model podepřený v tomto místě musí zůstat ve vodorovné poloze. Pak už jen stačí nabít, překontrolovat směr a velikost výchylek a vzhůru do povětří! :-)

Existují ještě velikostní varianty samokřídla s názvy Mini Swift a Maxi Swift, o kterém jsem psal v předchozím článku ZDE. Pro začátek doporučuji střední velikost, protože Mini je rychlý a Maxi se hůře odhazuje a je dražší. Ale létá perfektně!
Tento článek, který je určený i začínajícím modelářům bych rád doplnil informací, že pro vstup do světa rádiem řízených modelů jsou velmi vhodné i EPP větroně. Létají pomalu, stabilně, modelář má více času na korekci vlastních chyb. Doporučuji například model Easy Star od Multiplex, který má elektromotor v tlačném uspořádání a je tak eliminováno i jeho poškození či zlomení vrtule při přistání. Model je standardně dodáván bez té slečny :-)
Swift II, rozpětí 810 mm, délka 520 mm, hmotnost okolo 300g dle použitých baterek.


Přeji všem hezké chvíle při létání a šťastná přistání!

Swift II

4 komentáře:

 1. Dobrý den. Na webu LKM Letňany jsem se dočetl že toto samokřídlo chcete darovat. Velice rád bych se ho ujal. Klidně vám za něj i něco dám. Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, ano samokřídlo je stále k dispozici. Bez serv a ostatního vybavení. Krom kuliček jen motorové lože a táhla.

  OdpovědětVymazat
 3. Zdravím,
  dostal jsem výřezy na samokřídlo z EPP a chtěl bych se zeptat zda by mi někdo neporadil jak ho dát dohromady aby bylo dobře vyváženy?? třeba nějaký plánek??
  Předem děkuji Šir

  OdpovědětVymazat
 4. Hoj, nějakou dobu jsem měl přestávku v modelaření a koukal jsem teď na web mscompositu a oni už Swift 2 nevyráběj? Mám Maxiswifta ale chci na výlety něco malýho max metr a levnýho na batoh co unese SJ4000 a FPV vysílač s větší baterkou a bude to odolný větru a lítat to stabilně a neroztřeseně, a odolný vůči ránám když to bude na batohu atd. Chtěl jsem Swifta ale asi ho už neprodávají.

  OdpovědětVymazat