pondělí 14. září 2009

Nesvačilské Podívání 2009

Nesvačilské Podívání rovná se akce s tradicí navazující na populární Slety Obrů v Nesvačilech. V minulých dobách byla tato hojně navštěvovaná akce kombinována také s ukázkami skutečných letadel jak na stojánce, tak i při letových ukázkách. Díky tomu, že z konkurenčního Lipeneckého obříka se stal postupem času skutečný OBR, se "Nesvačily" přejmenovaly na "Podívání". Název je to myslím velmi trefný i letos se bylo stále na co dívat, nejen na obří modely, ale třeba i na upoutané modely, volňásky a to vše ve velmi příjemné atmosféře.Minos: Počasí opět nic moc, větřík stravitelný, ale díky nízké teplotě je dost lezavo. Vyrazili jsme z Prahy hodně brzo, a tak nám do hlavního programu zbývalo pár hodin. Během nich bylo dění na ploše skutečně vlažné a tak byl čas věnovat se průzkumu okolí a tradičním klobásovým testům.

Tentokráte skutečně náročným. Tomáš si zřejmě stanovil nějaký nepsaný cíl dostat mě co nejrychleji do diabetického komatu a tak jsem se stal testérem dne, který do sebe v rychlém sledu soukal klobásy, bramboráky, bramboráky plněné čímsi a ještě nějaké drobnosti. (Nicméně to, že píši tento článek = žiji). 

V jedné části testu mi klobása zvící velikosti koňského přirození málem uvízla v krku, když pilot Blériota – snad nedbalostí, snad vlivem technického problému točil zatáčku nad diváckým sektorem – nízko a ve velkém náklonu. V mých očích to byla jedna z největších „čuňáren“ letošní sezóny, nutno však dodat, že to byl v Nesvačilech jediný problém svého druhu.Tentokráte jsem byl navíc nadmíru spokojen i s nákupy. Chlapci z MS Compositu se vytáhli, hodili do placu „B quality“ Swifty za 490,- a tak dvě samokřidélka skončila v kufru. Neméně zajímavá byla také nabídka FASST přijímačů za skutečně lákavé ceny a legendární přijímače Futaba R137 (FM – 35/40MHz), které bylo ve své době možno považovat za etalon dostupných a spolehlivých „přijímadel“, byly k mání skutečně za hubičku. Pro ty, co rádi staví, nabízeli JR models zbytky vyřezaných žeber, trupy na Mini Diablotina, nebo třeba balzový materiál. 

A je tu hlavní část programu. Je skutečně na co koukat. Velká část modelů byla sice k vidění i před týdnem na Lipeneckém Obru, ale vzhledem k tomu, že se jedná o kousky, na které se můžete koukat do nekonečna, není příliš co řešit. Téměř úplně zde ale chybí velké 3D akrobaty – jsou na prestižní soutěži EXFC ve Znojmě. (Chystaná reportáž od HonzyS bude prý dost výživná…). O to víc jsou zde k vidění chmelnice (dvou a více plošníky z první světové války) a výrazně více také vyniknou velké makety větroňů. Ti z vás, kteří modelařili před více než 20 ti lety, mi jistě dají za pravdu, že nákup rádia byla pro mnohé skutečně třešinka na dortu a nebo též nedostižný sen. Proto bylo moc fajn připomenout si, co je to upoutaný, nebo volný model. Jejich stavitelé i provozovatelé jsou mnohdy skutečně technickými kumštýři – jen dnes již nejsou tak na očích.


Kvalita celé show byla na mimořádně vysoké technické úrovni. Za naprostou špičku dne lze považovat show Cirkusu Velké Války, která byla navíc oceněna jako nejlepší show tohoto druhu na letoším prestižním setkání v Lehrte.Odpoledne navíc trochu vykouklo sluníčko a tak bylo možno usadit se na trávník, chytat zbytky bronzu a kochat se například maketou Hawkeru Hurricane, MIGa 3, řadou Piperů, Dakotou, či turbínovým Tigersharkem, Migem 29 a nebo Fokkerem.


Další pozitivní kapitolou je komentář Vladimíra Hadače. Množství informací a faktů, na které při komentáři nezapomene je obdivuhodné, takže hodně vtahuje do děje. Nejedná se sice o takovou „spýkr exhibici“ kterou nabízí Krtek (Štěpán Škorpil), je to trošku jiný druh velmi kvalitního a „důvěryhodného“ komentáře, dané situaci však naprosto odpovídající.


Kdo chtěl, mohl využít služeb GAC Benešov (Glider Aerobatic Club) a proletět se ve větroni. (Let také vyhrála ve slosování jedna ze vstupenek). Proletěl jsem se tedy na L23 Super Blaníku (nic jsem nevyhrál – musel jsem zaplatit :-() a pořídil pár fotek Nesvačil z ptačí perspektivy. Lidé z GAC byli skvělí a jednou – pokud budu psát o mém velkém létání, tento let určitě ještě zmíním. Zcela jistě by ale stálo za to, hodit řeč s Vláďou Hadačem a příště na toto možné zpestření leteckého dne upozornit i do mikrofonu. Stánek s informacemi o GACu byl dost bokem a nářky typu „lidé nemají o výlet moc zájem“, podle mě pramení také z toho, že spousta návštěvníků o této možnosti vůbec nevěděla.


Především ráno, cestou do Nesvačil, jsem si kladl otázku, mají li vedle sebe místo dvě takto velké akce (Lipence a Nesvačily) vzdálené od sebe pouhý týden a 50 kilometrů. Odpověď je jednoznačná. MAJÍ. Vynechat byste neměli ani jednu z nich.


Tohle odpoledne totiž patřilo mezi nejpohodovější akce letošní sezóny. Může za to super letový program, skutečný výlet do vzduchu a fajn lidé, které jsem ten den potkal.TomasRC: Do Nesvačil se vždy těším, nejinak tomu bylo i cestou na letošní Podívání. Kromě krásných modelů to bylo letos pro mě i příjemné setkání s mnoha lidmi, které jsem znal jen z internetu, diskuzních fór apod. Všichni do jednoho úplně normální, přátelští, modeláři - srdcaři. Toto zjištění jen podtrhlo celkově příjemně strávenou sobotu na nesvačilském letišti.

Do soboty jsem ještě nestačil dohnat spánkový dluh ze zpracovávání zhruba 8GB dat z Lipenců, tak jsem si cestou na Podívání říkal: "v Nesvačilech jen piánko Tome, žádné fotoorgie, fotit a filmovat úsporně a jen to zajímavé..."! Výsledkem je 670 fotek a 40 minut videa. Pomalu si zvykám nespat :-) Fotografie najdete na odkaze níže, videosoubor jsem rozdělil zvlášť na Podívání 2009 a Létající cirkus. Jen drobná vysvětlivka ke konci videa "cirkusáků". Karel Prokop alias Honda na letošním soutěžení v Lehrte prohlásil, že pokud jejich skupina Great War flying Circus zvítězí, tak že sní čepici. Stalo se, ale kamarádi jsou na něj hodní a upekli mu čepičku RC Revue ze samých dobrůtek :-)
Vašek Buriánek (email):

Ahoj Tomáši.
Díky za reportáž z Nesvačil, jsem pyrotechnik skupiny a tvůrce doprovodného textu, který namluvil herec Dušan Sitek z divadla Zlín a hudbu napsal můj kamarád, jinak rocker.
Na videu jsem poprvé viděl průřez naším vystoupením, během něj není na koukání čas a všichni jsme trochu ovlivněni adrenalinem. Celé bandě jde o co nejlepší výkon a hlavně pobavení diváků. Teprve letos Vladimír Hadač jako první veřejně prohlásil, že show jsou hlavně pro diváky a je potřeba aby přišli, ale musí se bavit a mít zajištěn dobrý catering. A to ještě většina našich pořadatelů nechápe, na druhé straně žehrají, že diváků přijde málo. Dnes divák současně očekává příjemně prožitý víkend a zase na peníze tolik nehledí. 
A tak to má být. 
Závěr s Karlem skutečně nebyl připraven, s Lenkou jsme nechali udělat dort podle mojí čepice a Karel do poslední chvíle neměl o ničem tušení. Nápad přišel už v Lehrte při vyhlašování výsledků, kde Karel onu větu pronesl. Tam nám ve stoje aplaudovalo cca přes 6.000 diváků a volali (již během vystoupení), "Bravo, bravo...". A byli to Němci.
Vladimír Hadač dal také modelářským show nový směr a pochopil, že se takovéto akce nemohou dělat volnou formou soutěže a program by měl být průřezem celé historie modelářské činnosti, ne jen exhibicí nekolika helikoptér a 3D akrobacie.
Nepřipustil také "stánkaře" - zlatokopy, ale jen ty, kteří nabízí slušnou kvalitu. A to je také dobře, divák chce za své peníze slušné zajištění.
Společně se členy skupiny již pracujeme pár měsíců na scénáři pro příští rok, přibudou dva noví piloti a hodně zajímaví.
Chceme lidem připomínat dobu ve které začínalo "to Velké" letectví a jak všecho kdysi bylo. Možná se nám to daří.

Díky za bezvadnou reportáž.

Vašek  Buriánek

Nesvačilské Podívání 2009Žádné komentáře:

Okomentovat