úterý 18. srpna 2009

1. ročník Setkání Friends of B.E.S.T.Letošní 1. ročník setkání přátel F-Bestu se konal po úspěšném loňském nultém
ročníku, kdy se toto setkání uskutečnilo poprvé, i když v jiném termínu (podzim-burčák). Na vysvětlenou pro nezasvěcené: F-Best (Friends of B.E.S.T. - Bigger Electric Scale Trusth) je volné, neformální sdružení přátel a příznivců elektroletu, se zaměřením na polomakety, iniciované tragicky zesnulým Lojzou Raffajem, ve své době vášnivým propagátorem maket a polomaket poháněných elektromotorem. Dnes se nad touto terminologií možná pousmějeme, ale pamětníci dob nedávných vědí, o čem hovořím..:-)Setkání je tradičně na modelářském letišti RC klubu Brno v Holasicích, tráva
o ploše 150x50 m s nízkým obilím v okolí. Místními modeláři byl přislíben
přístřešek, gril, naložené maso, bečky piva a kadibudka...:-) Nemohu vynechat perfektně upravenou plochu letiště. Setkání není nijak zvláště propagováno, pozvánky se šíří jen na domovském webu a ústním podáním, ale není pro nikoho uzavřeno, malou podmínkou je zaměření na polomakety a pohon elektro. Akce není myšlena jako konkurence velkým meetingům typu Ampérfest či JMM, jde spíše o neformální sraz s menším počtem účastníků, kdy je ještě možné se sejít pod jedním přístřeškem a poklábosit, zagrilovat i jemně popařit...:-)..event. pořvat prostonárodní písně.....


První účastníci se začali sjíždět již v pátek odpoledne, a protože počasí
bylo příznivé, nic nebránilo čilému modelářskému provozu. Teplota vzduchu
byla relativně vysoká, chladicí zařízení na bečce s pivem fungovalo velmi
uspokojivě, takže začalo platit pořekadlo, že "Mírné zvýšení promile alkoholu v krvi zjemňuje pilotáž"..:-) Ovšem ne každý se tímto pravidlem řídil, takže došlo k mírným kolizím, jak už to bývá.....škody nebyly fatální, takže večerní družba probíhala v přátelském duchu.....a poněkud se protáhla, jak už to v družné zábavě bývá.


Sobota se odbývala v podobném duchu, teplota vzduchu vzrůstala a s ní aktivita pilotů klesala, docela vhod přišel čerstvý větřík - takže létali ti otrlejší ...:-))) S večerním chládkem a zklidněním větru modelů na ploše přibylo, začala se opět "zjemňovat" pilotáž a začal krásně vonět gril. S večerní tmou se dostavila hudební posila a tak družba pokračovala s duchu pátečního večera. O nedělní budíček se postaral šílený modelář - nebudu ho jmenovat - byl to Jara P., který zaspal noční létání, tak se snažil zvýšit alespoň ranní aktivitu na ploše letiště... ječící oběžkou s jogurtovou vrtulkou zamontovanou v polystyrenových kuličkách ......nakonec to vzdal a šel se také dospat...-))


Nedělní dopoledne se ještě mírně poletovalo, ale většina účastníků se pomalu aklimatizovala po vzrušujících dvou nocích, pomalu balila a užívala pohodového rána. Kolem poledního se rozloučili poslední Besťáci a rozjeli se ke svým domovům. Shodli jsme se na tom, že akce se nám všem líbila, a že se ji snad  podaří příští rok zopakovat.


Pro tomasrc.cz Staňa Valnoha

1. ročník Setkání Friends of B.E.S.T

Žádné komentáře:

Okomentovat