neděle 26. července 2009

Modelářská letecká pouť 2009


Celých 72 kilometrů cesty na Modelářskou pouť 2009 se letošní rozmarné léto předvádělo v plné parádě.  Cestou se přehnalo snad sedm rychlých bouřek, pak zas hned sluníčko a tak pořád dokola spolu s čerstvým větrem, odhaduji tak 6 – 7 m/s. Bohužel, po příjezdu do Kařízku a zaplacení 50,- Kč mě uvítal černočerný obzor, takže první půlhodinu jsem strávil zavřený v autě a čekal až se to peklo přežene.

Pokukoval jsem po zaparkovaných autech přede mnou. Nalevo dodávka s přívěsem SHVPL – takže kolešovičtí kluci jsou tady, vedle nich dva obří modely  v líbivém červeném „Breitling“  markingu se žlutými plameny na špici – Luděk Demczák s Piperem a Foxem. Na Foxe se těším. Přede mnou je zaparkovaný Kolářovic karavan, takže nebude chybět ani Radek Helmer a budou se létat aerovleky!
Počasí se umoudřilo, vyšlo sluníčko a začaly se lítat aerovleky. Pánové Stejskal, Gunter, Kolářovi vlekáni Helmerovým Jakem 12 předváděli perfektní souhru jak na zemi, tak i ve vzduchu. Bylo vidět, že už nahoru něco vytahali :-) Krásný úvod.
Od 13.00 do 16.00 probíhal komentovaný program. Nikde nic nevázlo, vše pěkně plynulo a hlavně již nepršelo. Bohužel velkou nepříjemností byl stále sílící vítr, který komplikoval pohyb vzduchem především lehčím dvouplošníkům, ale na druhou stranu ve vzduchu pěkně couvaly :-)
Jirka Jarolímek se svým tátou přivezli tradičně skvělou podívanou na jejich Katanu S39% od firmy Krill. Loni jsem si na Obrovi říkal, s čím se Jirka vytasí v nové sezóně, protože níž a „víc“ již 3D lítat asi nejde. Takže letošní novinka: start po větru, brutální zlomení do kolmice a asi ve dvaceti metrech kopáč a výkrutama hezky zpátky k sobě… úžasné!
Radek Suk alias Yoda (Jety.cz) přivezl nového F20 Tigershark, rozpětí 1,5 m. V podstatě se jednalo o druhý zálet, protože letoun měl za sebou pouze jeden let, no nebyl prostě čas. Letos prý častěji zalétával, než létal :-) Hm, zajímavý způsob, jak přijít o nervy… Yoda má ale ještě nervy vskutku ze železa, což dokázal při trojím opakovaném přiblížení na přistání, kdy nakonec  sednul skoro beze ztráty kytičky (raketky).
Na stojánce předváděl Ivan Kasl zvuk pětiválce ve svém Texanovi. Motor si vyrobil sám a jeho zvuk je opravdu fascinující. Na modelářský den přišly dvě početné skupiny dětí asi z nějakého tábora. Kolem pětiválce v plných otáčkách jich sedělo asi deset -  ne dále než tři metry, v rovině vrtule samozřejmě také. Tomu říkám důvěra. Já jsem před tím motorem stál taky jako blbec a jen zíral, jak skvěle šlape.

Bohužel vítr znemožnil vystoupení krásného modelu Sikorsky S - 39 o rozpětí 2900mm.
Zato Jak–3 v měřítku 1:4 by neuzemnila snad ani vichřice!

SHVPL Kolešovice chystají vzdušnou bitvu.

Fox Luďka Demczáka o rozpětí 6m má již i maketového pilota! Bohužel nelétal.

A tohle bylo také skvělé Díky všem pořadatelům AMG Mýto za uspořádání Modelářské poutě, akce byla skvělá a bylo opravdu na co koukat!
Modelářská letecká pouť 2009

Žádné komentáře:

Okomentovat