neděle 12. července 2009

Jets Over Czech 2009


Sobotní cestu ke známým na Moravu jsem se rozhodl vylepšit o zastavení na mezinárodním modelářském setkání se slibným názvem Jets Over Czech. Akci pořádal RC modelklub Brno a Jetarrows, s.r.o. ve spolupráci s Modelcity Znojmo. Když jsem tak koukal na mapu, tak mi Hluboké Mašůvky nepřipadaly zas tak hluboko pod D1, ale než jsem konečně Mašůvkami projel a zahnul na polňačku k Modelcity, uběhlo času víc, než jsem předpokládal. Na návštěvu jsem měl všehovšudy dvě a půl hodiny.

Je kolem půl dvanácté a blížím se po polní cestě k nádhernému areálu Modelcity. U parkoviště platím sympatických 40,- Kč a jdu na průzkum.
Od první chvíle je jasné, že se ocitám ve snu každého leteckého modeláře. Krásné modelářské letiště s travnatou i asfaltovou ranvejí, které jsou odděleny bezpečným plotem od diváků. Za prostorem pro diváky je budova s velkou restaurací, sociálním vybavením a úplně vzadu se nachází řada chatek k ubytování. Tak tady bych si dovedl představit svoji dovolenou! Na letošním Jets Over Czech byla i ochutnávka vína, dětský koutek, letecká školka pro prcky, kteří zde pohazovali s epp kluzáčky, k jídlu bylo připraveno pečené prasátko a klasický stánek s pitím a klobáskami.
Vyhledal jsem Jirku Písaříčka kvůli vstupní kartě do depa (moc děkuji) a šel prohlížet a fotografovat modely na stojánce. Turbínové modely jsou technické klenoty, za letu k realismu letového projevu přidávají navíc i vůni spáleného paliva a hlavně autentický zvuk turbíny. Na fotografie ze stojánky se podívejte na odkaze pod článkem.Zhruba kolem jedné hodiny byli svoláni piloti s modely na společné focení, které je zde tradičně řešeno záběry z vrtulníku. Fotky jsou ještě týž den vypáleny na CD a předány jako pozornost každému pilotovi. Hezký nápad. Následovala půlhodinka pro diváky, kteří měli přístup na plochu letiště a mohli si tak zblízka prohlédnout a vyfotografovat modely. Odpolední létání zahájil odpal snad třímetrové rakety a následovalo úchvatné vystoupení skupiny Great War Flying Circus, zatím v nejpočetnějším seskupení. Vidět 11 obříků ve vzduchu je zážitek. Jejich vystoupení věnuji samostatný článek s fotografiemi a videem.
Po skončení vystoupení létajícího cirkusu jsem již musel pokračovat v cestě, ale i tak jsem za dvě hodinky zažil našlapaný modelářský program. Sice jsem nestihl akci zdokumentovat tak, jak bych si přál, ale v Modelcity jsem určitě nebyl naposled. Bylo mi tam moc dobře, děkuji pořadatelům za báječnou akci.

Jets Over Czech 2009

Žádné komentáře:

Okomentovat