sobota 20. června 2009

Jeti Model Amperfest 2009


V sobotu 20. června 2009 se uskutečnil již 13. ročník Nesvačilského Amperfestu. Dopolední počasí bylo zamračené, avšak teplotně příjemné, skoro bezvětrné a proto program probíhal „jako po kolejích“, zkrátka svižně akčně a rozhodně bylo na co koukat. 
V letošní sezoně to bylo v Nesvačilech snad poprvé, aby si počasí hned po příjezdu nepřichystalo nějaký chyták v podobě nepříjemného větru nebo ještě nepříjemnějších teplot a proto si celý redakční tým dopoledne rozhodně užil. (Ano dva jsou tým, protože u ČD taky dostanete skupinovou slevu za dva cestující).

Tomáš zakoupil vrtací přípravek na velké vrtule, já obhlídnul (nezakoupil, ale chystám se na to) trakční baterie a šli jsme pozorovat letové ukázky. 
Majestátní byl především Soptwith Tomáše Vlčka (loňský držitel místní ceny diváků i ceny pilotů), našlo se ale i pár nádherných Zlínů 526 pana Doubravy, které učarovaly především Tomovi, pěknou ukázku předvedl také tým Rašků s L410 UVP. 
K vidění byl také ryzí akrobatický speciál z dílny Sebastina Silvestriho tedy Angel EVO 50. Italsky opálený Honza Špatný pak létal na hudbu s Jakem 54 od Hyperionu. Pokud by vás zajímalo, proč Honza začal nenávidět pizzu, přečtěte si tento článek.
„Kdo to neměl velký, měl to alespoň malý“ a tak byla k vidění letka modelů od Alfamodel, ke které čerstvě přibyl také legendární MIG21, v Československém (Českém) markingu. 
Kdo dává přednost spíše „netradičnu“, mohl spatřit různé létající ptáky, letadélka která byla tak ošklivá až snad byla i krásná, nebo třeba špejlolety s rozpětím 1500mm a vahou okolo 300g. (Jak taková věc létá si jistě nenechal Tomáš utéct, proto sledujte video na odkaze pod článkem). 
Při letové ukázce samokřídla Jinn (je prostě všude a za každého počasí) z dílny Potenských jsem šel mlsně okouknout pár „hotlinerů“ (např. Ocelot E), protože když do motoru neteče tolik proudu, jako do startéru od náklaďáku není s letadlem pořádná zábava. Zatímco Tomáš mezitím vstoupil do podobné říše snů při diskuzi s majitelem „zlínské pětsetdvacetšestky“.
Trošku mě zamrzelo, že nebylo k vidění více zboží na prodej, neboť mě zrovna trápí nějaké finanční přebytky (panebože, snad si to nepřečtou doma), ale pravda letošní jarní „Předveď a prodej“ jsem již propásl. Tentokrát však bylo možné nakoupit na velkém stánku (tedy spíš stanu) Jeti. Ten byl však  tak v obležení fandů slušně fungujících regulátorů a systému DUPLEX, že jsem se do tohoto kotle nepouštěl a blíže u Jeti nepátral. 
A pak zazvonil zvonec a pohádky byl konec….tedy vlastně ne… Následuje samozřejmě klasický klobásový test, který se očekávaně povedl. Horší však byla cena „wurstu“ a neperlivé vody, která atakovala horskou přirážku na Sněžce, nebo chcete-li cenu na Václavském náměstí během turistické sezóny. Odměnou za to však byla klobáska skutečně dobré chuti a naprosto žádná fronta na „klobásstánku“.
Nedlouho po klobásce se zatáhlo k jarní přeháňce, která tak symbolicky učinila konec této jinak velmi povedené a skvěle prožité sobotní pohádky.

Pro tomasrc.cz Jakub Minos Pařízek

Jeti Model Amperfest 2009

Žádné komentáře:

Okomentovat