neděle 24. května 2009

Stíhači na start 2009


Sraz milovníků modelů stíhaček od 1. světové války až po současnost se uskutečnil na letišti modelklubu AMG Mýto, v blízkosti vesnice Kařízek.
Tato sobota byla z pohledu modeláře velmi výživná. Krásné počasí a na výběr hned z několika veřejných modelářských vystoupení, jako například Kapr v luftě, Leteckomodelářský  den v Nesvačilech, T-Rex Tek a jiné. Já zvolil Stíhače v Kařízku snad i díky tradiční všudypřítomné pohodě, akorátní velikosti akcí a skvělým klobáskám (Minosi, klobásoindex tradičně roven jedné, testováno opakovaně, aby byl test objektivní). Další důvodem byla avizovaná návštěva SHVPL letky z Kolešovic. Tahle parta se mi loni moc líbila, jak se rozparádila na akci Nálet na vlak.

Samotná sobotní akce začala v 10:00 dopoledním tréninkem, kdy se létalo na kolíčky, každý kdo měl chuť, žádné tlaky a stresy. Změnou byla nutnost vlastnit pojištění na škody způsobené provozem modelu. Kdo pojištěn nebyl, prostě nelétal. To hodnotím velice kladně, domnívám se, že k tomu výrazně přispěl i incident z nedávné Helishow, kdy při souvratu zavrávoral obří Bell a schrastil na zem. Naštěstí se nikomu nic nestalo, škody krom heliny žádné, ale představení to bylo velice mrazivé. Každý by už měl pochopit, že létáme se stroji, které se mohou kdykoliv pokazit a způsobit značnou škodu. 
Oficiální program začal ve 13:30 briefingem pilotů a od 14. hodiny začaly programové letové ukázky doprovázené kvalitním komentářem. Ve vzduchu byly k vidění od malých a rychlých EPPáků, až po třímetrovku Bristol M.1C s pětiválcovým čtyřtaktem Moki o objemu 215 ccm a hmotnosti přes 18 kg, kterému k dokonalosti chyběl jen pilot. Bristola vyrábí Martin Hubený.
Na letišti jsem pobyl do 16. hodiny a musím konstatovat, že jsem se ani chvilku nenudil. Řazení modelů bylo sestaveno zajímavě a kontrastně, kdy například krásnou Avii BH10 Janů Zahálkových vystřídal turbínový Saab J-37 Viggen, následně se plocha zaplnila snad patnácti kombatisty z Plzně a ve vzduchu bylo opravdu husto. Akci jsem opouštěl po vystoupení kolešovické letky, která opět předvedla strhující vzdušnou akci včetně pyrotechnických efektů a závěrečných bojových nouzáků po vysazení motoru či přistání s polovysunutým podvozkem.

Stíhači na start 2009

Žádné komentáře:

Okomentovat