neděle 31. května 2009

Slet Top modelů 2009 Miskovice


Parta modelářů z RC letiště Pod Vysokou v čele s Petrem Henčlem  pořádala ve dnech 30. – 31.5.2009 již 5. ročník modelářské akce Slet TOP modelů. Modelshow si již získala renomé kvalitní akce s hojnou návštěvou jak pilotů, tak i diváků, s velmi pestrou paletou leteckých modelů všech kategorií. Nelze opomenout ani (předpokládám) nelétající pozemní zálohu v podobě 150 kg tanku Panther v měřítku 1:4.
Do Miskovic jsem vyrazil v sobotu. Celých zhruba 70 km cesty bylo nade mnou olověné nebe a s blížícím se cílem jsem kolečko cyklovače stěračů docvakal až na doraz. Po zaparkování jsem se již musel smířit s deštivou realitou. Miskovický šaman, který vždy zařídil modelářům „azuro s 2m/s“ si zřejmě vzal dovolenou. Po 10 minutách sezení v autě jsem zaslechl zahájení komentování akce. Ampliony avizovaly dnešní první průlet stíhaček Aero L-159 Alca. Dozbrojil jsem se tedy o teplou mikinu (nechápu, že před týdnem bylo 30°C), deštník, zaplatil lidových 50,- Kč vstupné a jal se sledovat dění. Hromové zahřmění dvojice turbín L-159 důstojně zahájilo letošní „Slet“. Bylo něco kolem 10. hodiny, piloti ze všech koutů republiky se teprve sjížděli, ale ve vzduchu už dováděl 3m Velox Lukáše Nesnídala.

Malinko odbočím s dobrou radou pro potenciální pořadatele modelářských akcí. Pokud Medard či WindGuru  předpovídají Vaší akci nečas a máte obavy, že piloti se budou bát létat a diváci se budou nudit, řešení je prosté. Pozvěte si Lukáše Nesnídala. Již na letošní jarní modelářské burze Předveď a prodej, kdy foukalo 8m/s a moc se nepředvádělo, protože by pak nebylo co prodat, Lukáš posílal 3m Velouše do „nože“ v kruhu v pěti metrech výšky. I zde v Miskovicích se postaral o diváky při zahajování akce a bylo na co koukat. Tímto zdravím a fandím Orion Models.
V Miskovicích byly k vidění letecké modely strojů z celé éry letectví. Od Cimbůrkových létajících „chmelnic“ Morane Saulnier, přes Vrágovu WWI partu, liberecké stíhačky z WW2, až po modely současných strojů vrtulových či turbínových.
Létaly se aerovleky, létala se akrobacie, létalo se maketově. Prezentace modelů ve vzduchu byla přerušována pouze deštěm nebo dalšími dvěma průlety L-159 Alca a jako třešnička nakonec nad letištěm prosvištěl i tandem JAS 39 – Gripen. Chlapci v kokpitu se trochu rozdováděli a po ostré zatáčce si nalétli na ještě jeden průlet v ose dráhy letiště a trochu „přitopili“, takže do lupání praskajících ušních bubínku znělo: „bravoo, slááva, heeezký. Prostě paráda :-)

Kromě Lukáše Nesnídala zde předvedli vrcholné pilotní umění i pánové Jirka Jarolímek, Dan Hrachovec a Tomáš Dvořák. Tomáše jsem bohužel kvůli následnému intenzivnímu dešti už neviděl. Dan představil novinku – akrobatický skvost Yak 55. Profesorsky předvedl jak „táhlou“ akrobacii přes celé nebe, tak i 3D masakr na pětníku. Na pilotáž Jirky Jarolímka se vždy moc těším, protože jeho představení je hlavně pro diváky – maximálně atraktivní a zábavné. Jirka svá letošní vystoupení doplnil o rytmické proplachování stošedesátky ZDZ na startu a o bílý klobouček na hlavě. Při sledování jeho pilotáže laikové žasnou, odborníci se diví a bohatí odborníci velebí KRILL model. Zvláště pikantní jsou výkruty do kruhu podle vzorečku Letová výška = (rozpětí Katany/2)+80 cm.
Sobota byla velmi poznamenána nepřízní počasí, ale i přesto jsem v rozmezí od 10 – 14:30 hodin viděl maximální množství modelů, které lze do tohoto intervalu tzv. našlapat. Celé sobotní představení doplněné o průlety skutečných proudových strojů, tradičně skvělým komentářem pana Vladimíra Hadače, dobré pivko a báječné klobásky (klobásoindex = 1+ to je letošní průběžný vedoucí), toto vše mě velmi potěšilo. Jedinou výtku směrem k pořadatelům bych měl k dlouhým frontám u občerstvení. Tradičně silná návštěva by dle mého názoru uživila i dvojici stánků s občerstvením.  
Po 14. hodině se opět rozpršelo, a když po půlhodině déšť ještě zesílil, vydal jsem se k domovu. A celou cestu pršelo, pršelo a pršelo…..
V posledním odstavci bych rád poděkoval panu Henčlovi a jeho týmu za obdivuhodně zvládnutou akci i přes špatné počasí. Přeji dlouhotrvající tradici této bezvadné modelářské akci,  doufám v brzký návrat šamana z dovolené, přeji hodně spokojených návštěvníků rc letiště, spokojených jako já.
Slet Top modelů 2009 Miskovice

Žádné komentáře:

Okomentovat