sobota 23. května 2009

Samokřídlo Maxi Swift


V minulosti jsem již několikrát pokukoval po velkém samokřídle Maxi Swift z produkce firmy MS Composit . Rozhodnutí pořídit tento model uspíšil Štěpán Škorpil z Heliservisu, když zavolal, že má na krámu v Satalicích levnější B-kusy po tisícovce. Za hodinu jsem už u něj zíral do krabice a po přiložení polovin EPP křídla k sobě, ze mě vypadlo: „ týý vole, to je macek“!

Druhý den odpoledne jsem řídkým vteřinovým slepil poloviny křídla k sobě, vydlabal otvory pro serva a prořezal drážky pro servokabely. Na samokřídlech se mi nelíbí to oblepování skelnou 3M páskou a tak jsem raději u Franty Houšky utratil mrzký peníz za trojici uhlíkových pásku (délka jeden metr, 1ks 7mm vysoký, 2ks 3mm vysoké) a zalepil je do křídla. Širší pásek je ve dvou rovnoběžných úsečkách napříč křídlem a tenké pásky jsou vedeny  rovnoběžně s náběžkou v místě největší hloubky profilu. Po tomto zákroku je Maxík dostatečně tuhý na veškerá vzdušná alotria.
RC vybavení pochází kompletně z mého patologického kufříku, do kterého odkládám torza modelů po ránách. Do Swifta přišla dvojice serv HS 81, regulátor Jeti (RAY) 40A,  dále čtyřčlánek LiFe baterek A123 rozdělených na 2+2 články nad sebou tak, abych dostal co nejvíce hmoty dopředu a dovážil tak oproti návodu silnější a tudíž hmotnější stříďák Dualsky XM3542CA-6 s vrtulí APC-E 9/6. Přijímač jsem použil Spektrum DSM2 AR6100. Celou rc výbavu jsem překryl kusem EPP, taková variace na přistávací lyžinu. Nechtěl jsem zadlabáváním komponent rc soupravy zeslabovat lepený spoj polovin křídla. Swifta jsem měl za dvě odpoledne po zhruba 3 hodinách hotového. Těžiště vyšlo na zadní hranici rozsahu a tak jsem pro zálet zadlabal do špičky ještě 20g olova.
Tak a stojím na letišti a čeká mě zálet Maxi Swifta. Dávám plný plyn a levačkou odhazuju backhandem křídlo do vzduchu – stejně jako kdysi Toro 300 od Telinků. Maxík s rachotem práskne o zem asi 5 metrů přede mnou. Zlomená vrtule, odchlíplé motorové lože a vypadlé servo (vida, možná jsem je mohl zalepit nebo jinak pojistit….. ). Takže tudy ne, přátelé. Větší a zhruba 1100g těžké samokřídlo vyžaduje pro start více energie. Naštěstí byl na letišti vždy a na vše připravený Pavel Stoklasa, který mi půjčil novou vrtuli a nabídl se „že mi to hodí“. S díky jsem přijal. Konečně jsem si mohl užít dva starty a následné majestátní lety samokřídla. V průběhu poletování jsem si říkal: „jé, to je hodňouš, paráda, relax, někdo chodí na ryby - já budu chodit létat se Swiftem, ale jak tu obludu dostanu sám do vzduchu“?
U velkého samokřídla zkrátka pohyb pouze loktem nestačí, je to malá páka a rychlost pro start je již kritická.  Je potřeba celé délky paže a celé délky samokřídla, k docílení  bezpečného odhozu.  Zkrátka chytit samokřídlo až za samý konec :-). Můj postup: jsem pravák, chytnu pravou rukou Swifta za levý konec křídla, pravý konec křídla zapřu o zem. Dám plný plyn, levou ruku mám na kniplu výškovky. Rotací paže, půlkruhem  posílám samokřídlo do vzduchu. Toto, zdá se, bude fungovat, ale i tak nakoupím pár vrtulí do zásoby.
Samotné létání je pak fakt už jen pohoda, relax a balzám na nervy. A ještě třešnička na dortu: Maxík se přesně vejde za sedačky Megána.

Díky kluci za pomoc s uvedením do provozu, díky Pavle za náhradní vrtuli a za asistenci při zalétávání a díky Kubo za výrobu packu lifeček, díky Martine za natočení videa záletu.

Samokřídlo Maxi Swift

6 komentářů:

 1. Doporučil bych zkusit jiný odhod. Ten tvuj backhand mi přijde krkolomný,ale nezkoušel jsem ho. Jsem pravák,pravou rukou chytnu pravý konec křidla,vysilacka v leve ruce a prsty na kniplu vyskovky,stojím bokem ke směru letu,a hážu to jako házecí talíř-frisbee. Zkus to,prijde mi to pohodlnejsi ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj, hážu forehandem, viz. konec videa, už jsem si na to nějak zvyknul, že to mrsknu vždy tak nějak do levé zatáčky. Backhandem bych tomu asi neudělil takovou rychlost, ale kdo ví, moc jsem s tím nelaboroval...

  OdpovědětVymazat
 3. Ted nevim jestli si rozumime.http://www.youtube.com/watch?v=vTZMbR9ncho
  Asi tak jak na tom videu,akorát to dělam s většim napřahem. Na videu to jen pusti.JO,to je kazdeho vec,ale jen to muzes treba zkusit.

  OdpovědětVymazat
 4. Ano rozumíme si, pochopil jsem jak to hážeš. Stejně jako ty jsem odhazoval dříve Toro od Telinku nabo Swift II od MS Composite, ale ten Maxi Swift je větší, tak mi asi pud sebezáchovy radil držet si ho při startu dále od těla :-)). Proto to tedy hážu tím "forehandem".

  OdpovědětVymazat
 5. Jo tak to jsme si pouze nerozumeli, back-fore.. anglickym jazykem neposkvrnen :-) at to léce

  OdpovědětVymazat
 6. Malá rada, ako hádžem MaxiSwifta ja (a ako som na jeho hádzanie vycvičil iných:-)) - treba ho chytiť normálne zozadu pri motore a šmariť dosť silno a trošku dohora. A až potom zapnúť motor! Podotýkam, že môj swiftík je prasátenko preťažené, takže váži skoro dvojnásobok toho, čo sa patrí - no napriek tomu to funguje skvele.

  OdpovědětVymazat