neděle 3. května 2009

Helishow 2009 AMG Mýto


Po vesměs příjemných zkušenostech s loňským prvním ročníkem Helishow v Mýtě jsme po ohlášení letošního opakování neváhali ani chvíli. Je sobota druhého května a jedeme tedy provést obligátní klobásový test.
Počasí přálo a „vytáhlo se“ pro modeláře v tom nejlepším možném provedení. Teplota taková, že dovolila pohyb v tričku, ale zároveň nezmáčela potem, větřík slušně brzdil v autorotaci, v letu neobtěžoval.

Subjektivně mi letos připadalo, že účast byla o něco slabší, než na ročníku loňském, ale možná se pletu. Letošní ročník osvěžila především účast Pavla Kefurta, který loni buď nebyl nebo jsem ho přehlédl, a který předváděl akrobacii, jež je těžké jakkoliv komentovat. Je to prostě skvělé. Ale slušně létají i další. Vladimír Wencel, který loni předváděl jen těžko zapomenutelného Hughese (elektrická mechanika Raptor E620) letos vodil T-rexe700 a jeho lítání rozhodně mělo hlavu a patu.
Drtivá většina účastníků akce lítala buď s T-rexy 600 (700) případně s Protosy. Loni ještě občas zahlédnutelná třída velikosti 450 se zdá být mrtvá. Výjimkou je snad nový kousek od Alignu a sice T-rex 450 Super Pro Combo, se kterým se v Kařízku mihnul Štěpán Škorpil. Super Pro Combo je stará známá 450 avšak vybavená kardanem a všemi dostupnými tuningovými díly (hlava plně v kovu).  
Na poli maket bylo poněkud „nudno“. Většina letů s maketami byla hodně rozpačitá, nepříjemnou událostí pak byla havárie makety Bellu (Mechanika Vario, benzínový motor ca 35-50ccm, váha ca 10kg (odhady)), která se při troše smůly mohla stát velmi známou. Stroj se po problémech (zřejmě s řízením ocasního rotoru) zřítil do sektoru příjezdové cesty a vyběračů vstupného. Pro pár lidí tak byl zběsilý úprk jedinou šancí jak si zachránit kosti.
V souvislosti s tím, že jsem si vzpomněl nad loňským posteskem, že v Kařízku zahálela zvuková aparatura. Absenci komentáře ke strojům nechť vezme čert, ale při provozu strojů jakým byl zmíněný Bell, by bylo vhodné létání poněkud více organizovat. V Kařízku si po dohodě s ostatními, případně pouze po „obhlídce terénu“ létal kdo chtěl bez blíže určeného řádu, což je věc která při dodržení pravidel slušného chování může, ale bohužel také nemusí fungovat.
I přes výše uvedené se setkání v Kařízku dá hodnotit jako velmi povedené a mezi „přátelskými“ akcemi, kde nejde o to „kdo ho má delšího“ si dle mého názoru velmi rychle najde své pevné místo. 
Překvapivé výsledky tentokrát vykázal také klobásový test. Klobásky byly sice mastnější, ale skvěle kořeněné, poctivě provedené a ve velmi dobrém tenkém a jemném střívku. Jednoznačně vyhrávají titul klobása jara 2009.
Helishow 2009 AMG Mýto

Žádné komentáře:

Okomentovat