pondělí 16. března 2009

B-25J Mitchell ARF


Stavebnici nabízí firma Hangar 9 v provedení ARF. Model je postaven klasicky z překližky a balzy (řezáno laserem), křídlo o rozpětí 2050 mm je vcelku včetně motorových gondol a na trup se montuje čepem a dvěma šrouby. Délka modelu je 1600 mm, váha se pohybuje mezi 6-7 kg. Model je poháněn dvěma motory Evolution (celý název je Evolution Trainer Power System).
Pohonná sada obsahuje již z výroby zaběhlý a seřízený dvoutaktní motor o obsahu 7,5 ccm, tlumič, třílistou vrtuli a kužel. Na hřídeli je setrvačník pro zlepšení volnoběhu. Předností tohoto setu určitě není výkon motoru, ale začátečníkovi v mnohém ulehčí vstup do světa spalovacích metyláků. Cena motoru se pohybuje okolo 2.500,- Kč.
Testovaný model měl ovládánu dvojici směrovek, příďové kolo, výškovku, dvojité klapky, křidélka a otáčky motorů. Motory naskočily takřka okamžitě, seřízení prakticky nebylo potřeba. Výkon motorů je dostatečný, model se odlepil od země asi po 20 metrech a ochotně stoupal. Foukal docela silný vítr (odhadem tak 6-7 m/s), ale Mitchell letěl důstojně, jak se na bombarďáka sluší a patří.
Používám minulý čas, protože na přistání již bohužel nedošlo. Při testování pomalého letu na klapkách a pumpování plynem levý motor zhasnul, čehož si pilot nevšimnul včas, a tak pravý motor pod plným plynem model přetočil do levé spirály a Mitchell šel z výšky asi 15 m čumákem přímo do země.
Trup byl na odpis, ale vše ostatní přežilo. Hangár 9 prodává trup jako náhradní díl, takže Mitchell brzy povstane z popela :-)
B-25J Mitchell ARF

Žádné komentáře:

Okomentovat