úterý 27. ledna 2009

Mirage 2000 - vektorování tahu


Evžen pokračuje ve své dmychadlové mánii. Na posledním modelu Sabre si začal hrát s vektorováním tahu dmychadla. Na konec trupu v místě výstupu vzduchu namontoval kus rotoru z vrtulníku, který byl spřažený se servem výškovky. Modelu obrovsky narostla manévrovatelnost, která trvala do té doby, než plně roztroubený model z výšky plně přitáhl. Potlesk, křídla jako když uřízne nožem :-)

Hlavním parametrem pro výběr nového stroje tedy byla maximální tuhost křídel a celé konstrukce, který splnil nejlépe model s deltovitým křídlem, Mirage 2000 od firmy JET ARROWS.

Popis stroje podle výrobce:
Měřítko 1/10. Verze pro EDF (elektrodmychadlo) průměr 90mm nebo turbínu, např. WREN MW44. Mirage 2000B je plně laminátový model, vyrobený technologií vakuování Herexového sendviče. Trup a křídla jsou v celku a tím je dosažena vysoká tuhost modelu, směrovku je možné upevnit na model jako odnímací nebo napevno slepit s trupem. Povrch modelu je včetně nýtů a maketového plátování.
Stavebnice obsahuje také příslušenství jako přepážky, servotáhla, vzduchové kanály, plně zpracovaný a nabarvený kokpit, přesně oříznutou průhlednou kabinu, tahovou rouru (pouze pro EDF), kompletním setem samolepek s popisy a imatrikulací, maketu zařízení pro tankování za letu apod.
Technická data dle výrobce:
Délka: 1400mm
Rozpětí křídel: 908mm
Váha stavebnice  ca.: 900g
Letová váha  ca. : 2,6kg
Pohon  Impeller: 90mm
Servo: 3
RC: Směrovky (Delta), Motor, Podvozek, Přední kolo

Model je možno objednat jak ve verzi s vyfrézovaným otvorem pro podvozek, tak ve verzi bez šachet pro start z katapultu. Model se dodává v bílé nebo stříbrné barvě. Doporučený pohon modelu je Dmychadlo MEGA-MOKI průměr 90 mm a LiPo 2x3 3200mA.
Testovaný kus:

Průměr elektrodmychadla: VASA MODEL 90 mm
Motor: Scorpion HK3026 (původně v heli třídy 500)
Serva křidélka: 2ks InoLab Hotgear HG-D251MG (digi, mix delta)
Serva trubka: 2ks HS-82
Baterie: LiPol ZIPPY 6S 4000mAh
Regulátor: 100A 
Letová hmotnost: 2400g
Doba letu: cca 5 min.
Start katapultem: 10m gumy o pruřezu 9mm2 + lanko

Úpravy modelu pro vektorování tahu spočívaly v odříznutí zadní části trupu (černý difuzor) a vyztužení obou kusů překližkovými kroužky tl. 1mm. Trubka je uložena na 4 bodech, pokud si je představíme jako dvě úsečky, tak na jedné straně je kloubek a na druhé straně táhlo serva. Náklon trubky je ovládán přes bovdeny dvojicí serv HS-82. Ovládání je vypínatelné přepínačem na vysílači.
Zálet proběhl nejprve testem na zemi, kdy jsme podrželi letoun svisle nad zemí za špici trupu a vyzkoušeli účinek trubky. Model krásně reagoval a zatančil ocasem nad zemí. První start na katapultu nevyšel, bylo nutné hned po startu více přitáhnout. Napodrhé již to vyšlo a Mirage 2000 svištěla nad letňanskou plochou k nerozeznání od skutečného stroje. Když se k ovládání připojilo i vektorování tahu, stal se z modelu téměř 3D akrobat schopný i krátce zaviset, zaletět plochou vývrtku, utažený přemet... prostě paráda. Model je velmi tuhý a lehký, bez problémů přežil jak vzdušná alotria, tak i občas žabkovité přistání na zmrzlé zemi. Pokus prostě vyšel na výbornou, jen bude potřeba gumu katapultu zesílit ze 7 mm2 na 9 mm2 pro bezpečnější starty.
Na závěr patří velká pochvala a poděkování firmě Jet Arrows za ochotu a profesionální přístup k zákazníkovi. Jen pro představu: v neděli objednáno, ve středu na poště vyzvednuto. Poté co se výrobce dozvěděl zamýšlené pokusy, tak poskytl ještě výraznou slevu z pořizovací ceny.

Mirage 2000 - vektorování tahu

Žádné komentáře:

Okomentovat