neděle 21. prosince 2008

Krtkování 2008

Modelářské akce během hlavní sezóny bere většina z nás jako samozřejmost. Krtkování je však jiné. Je místem k setkání a místem k úniku v době, kdy horečka vánočních nákupů dosahuje vrcholu stejně tak, jako abstinenční příznaky tvorstva modelářského.Hala v Radonicích poskytuje pro halové létání s vrtulníky přímo ideální podmínky. Prostor s pěti tenisovými kurty je dostatečný i pro současný provoz téměř desítky vrtulníků. Kdo právě nelétá, „klábosí“ s ostatními a vzpomíná na slunečné dny uplynulé sezóny. Létání je volné (organizace postihuje pouze nezbytné bezpečnostní parametry), vstupné je dobrovolné.
Veškeré vybrané peníze letos putovaly do rezervního fondu Nadace Jedličkova ústavu jako vánoční dárek. Děkujeme všem, kteří pomohli k celkové částce 4688,-Kč.

Piloti a jejich technika 
Období poměrně chudé na technické inovace přináší snad pouze jednu zvědavě očekávanou novinku a sice T-rex 250. Drobný vrtulníček s letovou hmotností okolo 350ti g je nejmenším členem rodiny Align a svojí velikostí je vhodný nejenom do haly, ale i do větších bytů a kanceláří. Jeho kolegou ve stejné váhové kategorii je Gaui 200, který je možno po doplnění o elektronický stabilizátor (Gaui GU 365) provozovat v bezpadlovém provedení.
Drtivá většina letového parku však byla tvořena dnes již legendami v podobě strojů Thunder Tiger E325 – Mini titan a Align Trex 450. Většina těchto byla provozována s klasickou konstrukcí rotorové hlavy se stabilizátorem Bell Hiller. 
Na posledním kurtu odděleném sítí po celé šíři haly pak bylo možné spatřit i stroje ve velikosti „500“ a sice Align Trex 500 nebo MSH Protos. Ten (v bezpadlovém provedení) předvedl a následně i „poslal k zemi“ zakladatel Krtkování Štěpán „Krtek“ Škorpil. 
Z ne zcela běžných strojů zaujalo Y ufo od firmy La heli nebo vrtulník Innovator, zajímavý svým ne zcela standardním konceptem konstrukce a ovládání. Vše, co je ve vrtulníku použito (akumulátor, gyroskop, box se servy), je povětšinou proprietární konstrukce. Vlastní letové a provozní vlastnosti Innovatoru jsou ovládány pomocí PC a umožňují velmi pohodlné a především široké nastavení stroje, který tak uspokojí začátečníky i pokročilé piloty. 
Krtkování ale není o přehlídce techniky. Je především o setkávání a zábavě. Zalétat si tedy můžete i s často opovrhovanými dvourotorovými stroji nebo třeba s Picoozetkem. Krtkování je o pohodě: můžete tu potkat českou vrtulníkářskou špičku stejně tak jako piloty, kteří se „vrtulníkáři“ stali nedávno. Míru abstinenčních příznaků mají v prosinci obě tyto skupiny velmi podobnou.


Akci sem tam samozřejmě potkala nějaká ta nehoda, ale i tak probíhalo setkání ve velmi pohodové atmosféře. Neradostně však bude vzpomínat jeden z pilotů, který sám sebe atakoval letícím strojem. Rána na hlavě, kterou si způsobil, musela být ošetřena v nemocnici. 
Na závěr nezbývá než poděkovat společnosti Pelikán, která byla hlavním sponzorem Krtkování 2008. Dan Pelikán si zde navíc odbyl svoji premiéru coby řečník s mikrofonem, což je pozice, které se dlouhou dobu bránil. 
Uznání si zaslouží také Krtek (v civilním životě zřídka označovaný jako Štěpán Škorpil), který je duchovním otcem této předvánoční akce. Jinak je také provozovatel e-shopu www.heliservis.eu 
Díky také všem zúčastněným. Létejte, trénujte a „šroubkujte“, ať se zase sejdeme v roce 2009. 

A Krtek k tomu suše a věcně dodává následující: (on se nikdy moc nerozepisuje)

celkem pilotů : 85 
celkem strojů : 144

společné foto ZDE 

zastoupení strojů dle počtu : 
38ks Mini Titan 
27ks různé neznámé konstrukce, bastly, co dům dal a neznámé značky 
21ks Trex 450 
20ks dvourotorů 
13ks Trex 500 
7ks Protosů (z toho tři bezpádla) 
6ks Maxirů 
5ks Gaui 
4ks Hornet 
3ks Trex 250

počet úrazů helin- cca 10 (a já to mám fakt fest na šrot)
počet úrazů pilotů - 1 (a ten stál za to) 
počet škod na hale - 1 (proseknutá podlaha)

počet sežraných toustů - dost 
počet sežraných párků – mraky

Pro tomasrc.cz Jakub Minos Pařízek & Krtek

Krtkování 2008

Žádné komentáře:

Okomentovat