neděle 30. listopadu 2008

Když počasí přeje ...


Navzdory nepříznivé předpovědi počasí, která slibovala silný vítr po oba dny posledního listopadového víkendu, byla realita zcela jiná, a¨tak jsme si zase po delší době v Letňanech "skočili". Foukalo maximálně do 2 m/s oproti serverem Windguru slibovaných 6 - 8 m/s. Většinou panovalo bezvětří, nemrzlo a během nedělního odpoledne ještě vykouklo sluníčko a byla prostě opět POHODA.


Márty stále zabíhá v Extře nového benzíňáka Roto 25, dnes už i ve vzduchu. Šlape jak hodinky, zvuk je skvělý a letadlu navíc modrá hlava motoru dost sluší. Karburátor je nastavený od výrobce pro záběh "nabohato", takže občas ještě zatarokuje a při zabíhání směsí 1:30 (Castrol TTS : Natural N95) je po dolétání i co čistit :-)Krtek je stálým badatelem a testovacím pilotem všelijakých nových vymožeností v heli oboru (takový náš Innovator :-)) Nyní si hraje s T-Rex 700, kde má nebo lépe řečeno nemá padla a o stabilizaci se stará tzv. Gyrobot, jehož funkci doposud stále moc nechápu. Až budu starý kmet, tak nakoupím literaturu a budu studovat, proč je Gyrobot lepší než ta padla (nebo pádla ?) Zatím pouze valím oči kolik možností nastavení umožňuje toto sofistikované zařízení. Anebo, že by se našel někdo, kdo by mi rozšířil obzory??? Až to Krtek vyladí, tak ho snad vyzpovídám a něco napíšu. Osobně věřím, že sedmikuli vyladí, protože Protos.... :-) Půjčený slogan od pana Koťátka přesně sedne i na Štěpánův bezpadlový Protos, který nyní létá.. no radost sledovat.Evžen přivezl Warhavka nyní již s funkčním zatahovacím podvozkem, takže vypadá ve vzduchu už k nerozeznání od předlohy a dále novinku od výrobce/dovozce Astra - polystyrenový model F-86 Sabre. Na svém modelu měl upravené dmychadlo se silnějším motorem Scorpion a bylo to znát. Model lze bezpečně hodit z ruky, není nutný katapult. Sabre je docela macek, takže při létání nízko nad zemí je to paráda i ten zvuk není tak vysavačový. Kombinaci použitého dmychadla a motoru zjistím a ještě sem doplním. Model je velmi obratný, umí lítat rychle i pomalu. Podvozek není nutný, na přistání se model nechá hodně "vydojit" a lze sedat i na podvěšené nádrže.
Bohužel Evžen s úpravami na pohonu pospíchal trochu více, než je zdrávo, a tak zhruba po třech minutách perfektního letu se Sabre nekontrolovaně zřítil po křídle k zemi. Vinou byl uvolněný servokabel křidélka, který si nasálo dmychadlo a bylo vymalováno....


* bohužel jsem při prohlížení pořízeného videozáznamu zjistil, že v okamžiku startu modelu Sabre jsem se "umáčknul" a nespustil nahrávání. Mrzí mě to tím víc, že se jednalo o poslední vzpomínku na model :-) Omlouvám se nobody´s perfect. Tak snad někdy příště s novým modelem.

** Případní zájemci o 3 min videozáznam letňanské trávy a mých zabahněných bot, ozvěte se :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat