neděle 12. října 2008

Glasair III


Glasair III je polomaketa celodřevěné konstrukce (balsa + překližka) výrobce http://www.rchomebuilts.com/ 
Model je v provedení ARF (Almost Ready to Fly – téměř připravený k letu) a kvalita zpracování modelu je velmi dobrá. Při stavbě vše sedělo a přesně do sebe zapadalo. Já svého Glase osadil elektromotorem, ikdyž byl původně navržen pro motory spalovací.
Jako pohonnou jednotku jsem použil osvědčený elektromotor AXi 5330/24 a regulátor od Jeti SPIN 77 Opto. Serva jsem použil 2 x křidélka standardní Futaba S3151, 2 x vztlakové klapky Futaba S3151, 1x výškovka digitální servo Spektrum Z570 co jsem našel doma, 1x směrovka HS-645MG. 
Pohonné baterie sestávají z článků LiFe A123 12S 2300mAh, zdrojové - přijímačové jsem zvolil NiMh 4S 2600mAh. Na modelu je použit modul k nasvícení polomaket od firmy NightFly, označení NF-3 RC. Tento modul obsahuje šest nezávislých proudově napájených okruhů pro diody s jmenovitým proudem 20 mA. Dva okruhy jsou pro poziční světla (P1, P2), dva nezávisle blikající pro antikolizní světla (F1, F2) a dva pro přistávací světla (L1 a L2). Ovládání okruhu L2 je o jednu sekundu zpožděno oproti okruhu L1, tím je docíleno efektu postupného rozsvěcení pilotem. U tohoto modulu lze různě kombinovat záblesky diod. Jednotku lze provozovat jako neřízenou, bez zapojeného konektoru k přijímači. Pak se poziční a záblesková světla rozsvítí ihned při zapnutí napájecího napětí. Propojka 3P pak slouží k ovládání přistávacích světel (kabel připojený k přijímači), což je můj případ, kdy mám propojené přední přistávací světlo přes V kabel ke vztlakovým klapkám, takže při vytažení klapek se společně rozsvítí přední přistávací světlomet. Jako zdroj napájení tohoto modulu jsem zvolil baterie typu NiMh 4S 1100mAh. 
Letová hmotnost modelu je 6900g.

Zatím jsem s modelem provedl pouze zálet u kterého se na naší přistávací ploše s travnatým povrchem při přistání vyvlékla vidlička z přední příďové nohy. Naštěstí vše dopadlo beze škody. Ze záletu nemohu posoudit jeho letové vlastnosti, ale troufám si říci, že nebude nijak záludný.


Pro tomasrc.cz napsal Márty.

Glasair III

Žádné komentáře:

Okomentovat