úterý 21. října 2008

Extra 330L-50 od CMP


Pepa se letos docela činí, a tak kromě přírůstku v rodině, stíhá rozšiřovat i svůj letový park. Novinkou (tou létající), kterou tuto neděli zalétal, je akrobat Extra 330L-50, od čínské společnosti CM Pro. 

Jeho pořízení úzce souvisí s předchozím strojem L200 Morava. Zde byly použity pro pohon motory ASP 4T 10 ccm, které se ukázaly hlavně při startu výkonem nedostatečné. Pro záběh a seřízení nových motorů ASP 4T 15ccm, byla zvolena právě Extra. Aspoň tak to Pepa uvádí, ale já vím, že se mu prostě líbila. (jako mě) :-)))

Motor otáčí třílistou vrtulí 12/8 Graupner, se kterou se počítá následně i do Moravy. RC vybavení sestává z 5 ks standardních serv Hitec, přijímače IFS Graupner 2,4 GHz a baterií 1100 mAh (modrý čtyřčlánek od Pelikána). Výrobce sice doporučuje použít dvoutaktní motor o obsahu 8,5 ccm, ale vzhledem k tomu, že i se čtyřtaktem bylo nutné dovažovat ještě asi 200g na domek motoru, je lepší dovážit model větším motorem, než doporučovaným.
Rozpětí modelu je 1430 mm, váha 3200g. Zajímavý je použitý elektronický spínač ovládaný magnetem. Výrobcem je EMCOTEC, info na http://www.rc-electronic.com/.
Letové vlastnosti jsou dobré, konstrukce na dobré úrovni. Je znát, že se Číňani lepší s každým modelem. U tohoto letounu mě překvapilo i kvalitní zalepení překližkových přepážek v trupu. Již žádné sem tam cosi modrého na téma lepidlo, ale kvalitně prolité spoje epoxidovou pryskyřicí. 
Jediné úpravy si vyžádal podvozek, jehož umístění je od výrobce velmi málo před těžištěm, což komplikuje pojíždění a starty modelu. Vše vyřešilo namontování hlavního podvozku z modelu Cessna velikosti 140 od téhož výrobce, který do Extry pasuje bez větších úprav a posouvá kola cca o 40 mm vpřed.

Extra 330L-50 od CMP

Žádné komentáře:

Okomentovat