sobota 20. září 2008

Nesvačilské Podívání 2008

Nesvačilský Obr je mrtev, ať žije Podívání, Posvícení a Vzduchobely! Asi tak bych uvedl letošní reportáž z Nesvačilské akce, která letos v novém kabátku a ve starém termínu navázala na předlouhou tradici čtvrtstoletého pořádání Setkání obřích modelů v Nesvačilech. S mottem nového setkání "Letecké modelářství je krásné", nelze než souhlasit.Hlavním rozdílem oproti minulým ročníkům je tedy rozdělení předešlé jedné veliké akce do třech samostatných.
Prvně jmenované Nesvačilské Podívání, je klasické předvádění modelů nejrůznějších typů a velikostí, kde vystupují pozvaní modeláři, aby v letu předvedli své modelářské lahůdky.

Jakmile se trochu setmí, sobotní program pokračuje přehlídkou s názvem Nesvačilské Posvícení, při kterém se létají modely osvícené diodami. Jak pozvánka uvádí, přesný program bude záležet na přírodních podmínkách a odvaze pilotů. Prostě skončí, až se nikdo neodváží letět :-).

Nedělní program pak do třetice uzavírají Vzduchobely alias "akvabely na nebi neboli setkání krasoleteckých skupin". Dva či více modelů najednou ve vzduchu, jedno jaké velikosti a typu, se snaží o synchronizovaný let. Hlavním cílem je bavit se. Piloti i diváci.Jestliže jsem se na lipeneckém Obrovi před čtrnácti dny potil a těšil se na večerní stín, zde tomu bylo právě naopak. Sobotní ranní pohled z okna nevěstil mnoho dobrého. Zataženo, zima a nárazový vítr. Po příjezdu na místo se ještě ukázalo, že směr větru je kolmý na přistávací dráhu. Takže pilotům jsem podmínky pro létání opravdu nezáviděl. Až po chvíli jsem si všiml, že je na východní straně letiště vysekaný pruh kolmý na hlavní ranvej, takže přistání nakonec probíhala relativně v pohodě.

Dalším rozdílem bylo zahájení akce, namísto 10.00 až od 13.00 hod a také absence letových ukázek velkých letadel z místního aeroklubu. Fotografie a video níže pocházejí pouze z první části Nesvačilského Podívání. Po pěti hodinách venku jsem měl té zimy už dost a těšil se do vyhřátého auta :-). Cestou domů jsem přemýšlel, jak ta letošní modelářská sezóna rychle utekla. Nesvačily pro mě krom pohodové akce znamenají i jakousi tečku za pěkným počasím a dlouhými dny.

Nesvačilské Podívání 2008

Žádné komentáře:

Okomentovat