pátek 19. září 2008

Balancery ano nebo ne?


Vášnivá debata na tuto otázku trvá již od prvopočátku balancování Li-xx baterií, které na území ČR zavedl Ing. Zajíc.
Názory se liší od krajně anarchistických (už mám 60 cyklů bez balanceru, co mi kdo budete povídat) až po konzervativní (používání balancéru v každém případě).

balancer.jpg

Pokusme se rozebrat otázku podrobněji a posoudit jednotlivé vlastnosti balancování.


1. Přímé zničení baterií
Dosud jsme neviděli baterii, zničenou (fungujícím) balancérem. Měli jsme už ale v ruce několik baterií, u kterých jeden článek vykazoval napětí 4,5V. Takové napětí se na článek nemůže dostat samovolně, pouze nabitím baterie bez použití balancéru, kdy napětí na jednotlivých se rozdělí náhodně (podle impedance jednotlivých článků). 
Balancér ANO.

2. Životnost baterií
I našemu anarchistovi, který se balancérům posmívá, jednou baterka uhyne. Třeba po 100 cyklech. Kdyby používal balancér, třeba by to bylo 150 cyklů, což se onen šťastlivec ale nikdy nedozví. Takže může pohrdat balancéry klidně dál.
Pro lepší porozumnění by byl nezbytný kvalifikovaný výzkum, který by byl ovšem velmi dlouhý a výsledek stejně nejistý.
Balancér spíše ANO.

3. Bezpečnost
O zvýšení bezpečnosti se ještě moc nemluvilo. Baterii je možno přimět k hoření, výbuchu a následnému požáru nesprávně nastaveným nabíječem (vysoké napětí na článek). Když budeme mít mezi nabíječem a baterií zařazen balancér, nic takového nehrozí. Nabíjí se každý článek zvlášť a na žádný článek se nemůže dostat vyšší napětí, než ochranné, které je nastaveno na balancéru (obvykle 4,3 V pro LiPol, občas zdroj nedorozumnění, protože se plete s ukončovacím).
Vhodná sestava nabíječe a balancéru nabíjení definitivně ukončí odpojením baterie. 
Balancér URČITĚ ANO.

4. Diagnostika
Nabíječ bez balancéru začne nekvalitní baterii nabíjet a nějaký náboj jí opravdu dodá. Následky jsou nepředvídatelné. Při připojeném balancéru nabíjení nejspíš vůbec nezačne, což je signál k tomu, aby se uživatel začal starat.
Balancér ANO.

5. Složitost obsluhy
Propojení systému včetně balancéru trvá ovšem asi o 10 sekund déle.
Balancér NE.

6. Cena
Balancér není zdarma, sada baterií kterou každý z nás vlastní, je ovšem mnohonásobně dražší. Výsledkem používání balancéru bude nejspíš úspora peněz za baterie.
Balancér ANO.

Výsledek rozboru snad není třeba dál komentovat.
My doporučujeme používat balancér při každém cyklu nabíjení a nevidíme jediný důvod, proč to dělat jinak.

Článek převzat se svolením Ivana Hořejšího z firmy Hořejší model.

Žádné komentáře:

Okomentovat