neděle 10. srpna 2008

Yak 11

Prakticky nikdo z našeho letňanského klubu netuší, kolik modelů Evžen vlastní. Už jsem to přestal po první desítce sledovat. Vždy se ale jedná o kvalitní kusy, vybavené plnohodnotným ovládáním včetně klapek a podvozku.

Dnes představil RC model sovětského dvousedadlového stroje Yak 11 z produkce německé firmy Graupner. Model je nabízen ve stavu ARTF za necelých 300 Euro.


Technický popis modelu:

Rozpětí: 1720 mm
Délka: 1480 mm
Hmotnost: 4500 - 5000 g podle použitého vybavení
Plocha křídel: 60 dm2
Ovládané funkce: S, V, Kř, Motor (plynová páka mechanicky ovládá i žhavení), podvozek, štěrbinové klapky.
Vrtule: třílistá 16/10
Motor: MVVS Twin 20 ccm boxer
Model mě na první pohled zaujal především na můj vkus "akorátními rozměry", což znamená, že je dostatečně velký a dostatečně skladný. Křídlo je nedělené. Jedná se o celodřevěnou klasickou konstrukci, ale není to moderní "jednoraňák", ale poctivý bitevník, který i něco snese. To mám rád.

Robustnost konstrukce se ihned prokázala při nouzovém přistání kvůli poškozenému servu, které centrálně pomocí lanovodů vytahuje hlavní podvozek. Kromě drobných odřenin na spodku trupu se modelu nestalo vůbec nic. Po  výměně serva šel do vzduchu znovu.

Zajímavá je pohonná jednotka Yaka 11. Pohání ho brněnský MVVS metylák 20 ccm Twin v uspořádání boxer s karburátorem Walbro. (1,8 kW/8500 ot/min). Uchu lahodící jsou volnoběžné otáčky, které by se daly spočítat na prstech několika málo rukou  . Umí se ovšem i pěkně rozdovádět, jak můžete posoudit v přiloženém klipu.

Yak 11

Žádné komentáře:

Okomentovat