neděle 24. srpna 2008

JETI Model Meeting 2008

Ačkoliv jsem zastáncem názoru, že z pořádného letadla by se mělo kouřit a mělo by vrčet, největší sraz elektroletů v Čechách pod hlavičkou Jeti Model Meeting si nenechávám ujít. Termín pořádání sletu se pohybuje vždy kolem 20. srpna. Loni se mi toto datum křížilo s termínem dovolené, takže jsem měl  u pana Machače, jenž je hlavním motorem setkání, napsané „áčko“. O to více jsem se těšil na letošní Jeti meeting, i když to z Prahy nemám zrovna nejblíž.Když už jsem měl na dohled letiště Aeroklubu Hranice a viděl množství zaparkovaných aut a lidí kolem, bylo mi jasné, že tato akce v žádném případě neztratila na dechu ba naopak.
S přibývajícími křížky přibývá obliba a návštěvnost diváků. Letošní setkání s pořadovým číslem čtrnáct toho bylo důkazem. Návštěva byla i přes nepřízeň počasí  nadprůměrná jak ze strany pilotů, tak i diváků. Od rána bylo zataženo a foukal vítr mnohdy přes 5 m/s, což trápilo hlavně piloty menších elektroletů, samozřejmě mimo Alfery teamu, kterým ty jejich blechy  létají  i když i ptáci chodí raději pěšky .Jako další jméno pevně spjaté s historií Jeti model meeting je rodina otce a synů Raškových. Vždy se zde v minulosti vytasili s nějakou skvostnou konstrukcí českého letounu včetně dokonale maketové pilotáže. Nejinak tomu bylo i letos, kdy zde měl poprvé před veřejností premiéru rc model slavného L - 410 UVP Turbolet.

Technická data modelu:

Měřítko: 1:6
Rozpětí: 3255 mm
Délka: 2420 mm
Plocha: 148,06 dm2
Celková hmotnost: 11 102 g
Zatížení: 74,9 g/dm2
Motory: XI 4130/20
Vrtule: APC 19/12"
Regulátory: Advance 70 Opto
Accu: 2 x 16 čl. NiCd 1900 mAh, 2 x 4 čl. NiCd 500 mAh
Vysílač: Futaba T9Z
Přijímač: Futaba R 148 DPTento model se pro letošek stal mým soukromým vítězem setkání. Jako příjemné zpestření  programu zapůsobila ukázka akrobacie se skutečným letounem Zlín 526 F z místního aeroklubu.


Další informace naleznete v podobě fotografií  či videa na odkazech níže.Na závěr bych chtěl opět pochválit komentátora akce pana Hadače z nesvačilského letiště. Jeho projev je vždy kultivovaný, vtipný, se spoustou informací o právě předváděném modelu.

JETI Model Meeting 2008

Žádné komentáře:

Okomentovat