čtvrtek 31. července 2008

Super Chipmunk 70E a T-34 Mentor 40 ARF

Kamarád Márty podezřele dlouho absentoval na letišti, až se nakonec vše vysvětlilo jednoho dne, kdy přivezl plný kufr letadel. Jedná se konkrétně o modely Super Chipmunk 70E a Mentor T-34 40 ARF. Obě éra jsou ze stavebnic ARF, čili potažená bez rc vybavení a pohonné jednotky.
Márty je zapřísáhlý elektroletec, takže obě letadla jsou vybavena shodně elektromotory a akumulátory 6S A123. RC souprava Futaba FF9 je doplněna o modul FASST 2,4 GHz, se kterým za více než půlroční provozování nezaznamenal jediný problém.

Super Chipmunk 70E

Rozpětí: 1680 mm
Hmotnost 2800 g včetně accu 6S A123
Pohon: AXI 412018, regulátor JETI SPIN 66A

Ovládané prvku jsou klasicky křidélka, výškovka, směrovka a otáčky motoru. Serva jsou použita digitální, standardní velikosti ze setu Spektrum DX7. Provoz modelu ukázal dvě slabší místa.
Prvním z nich je špatně zvolený materiál pro uložení hlavního podvozku v křídle, drát se v původním smrkovém hranolu velmi brzy uvolní a pokračuje dále až k téměř "zemědělským vůlím". Byl nahrazen hranolem bukovým a je po problému. Druhý zádrhel spočívá v uchycení kabinky, která je v přední části přichycena k trupu kolíčkem, ale v zadní části je držena pouze silou dvojice magnetů, což při prudších obratech nevyhovuje a kabinka upadne. Lépe je nahradit magnety klasickým zámečkem, západkou na pérko.

Jinak letadlo má nezáludné letové vlastnosti, dokonce podle Martyho slov je vhodné i jako první konstrukční elektrolet s křidélky. Doba letu na jedno nabití se pohybuje kolem 8 minut s rezervou minimálně dalších dvou okruhů na přistání. Vrtule APC 14/8,5. Nabíjení baterií trvá s nabíječem EOS 1210i a balanceru LBA10+net kolem 12 - 14 minut.
T-34 Mentor 40 ARF

Rozpětí: 1454 mm
Hmotnost: 2800 g včetně accu 6S A123
Délka: 1146 mm
Pohon: stříďák Dualsky 1100W + regl Dualsky 60A

Model pochází z produkce firmy Hangar 9. Na tomto modelu byla zvolena varianta se zatahovacím podvozkem, se kterou již výrobce počítá, takže šachty pro kola podvozku jsou již pod potahem připraveny. Výrobcem doporučovaný podvozek byl nahrazen robustnějším od firmy Eurokit pro modely do 5 kg.

Serva jsou použita Hitec s kovovými převody, celkem se jedná o šest kusů, dvě serva obsluhují zatahovací podvozek. Za zmínku ještě stojí perfektně zpracovaný návod o 60 stranách A4, sice psaný v anglickém jazyce, ale doplněný množstvím fotek, takže příprava do letuschopného stavu musí být jasná snad každému.

Letový projev je hodnocen velmi kladně. Plusem je zatahovací podvozek, po zatažení nejen, že se zvýší vzhled a elegance modelu, ale i celková obratnost.

T34-Mentor 40 ARF

Žádné komentáře:

Okomentovat