středa 23. července 2008

Piper Cub trochu jinak


Po mých nedávných „manévrech“ se Sopwith Pup jsem si chtěl spravit radost z létání a rozhodl jsem se pro pohodové éro Piper J-3 Cub 40 ve verzi ARF od americké firmy HANGAR 9.
Při jednom z hovorů se stavitelem úžasných historiků období WW1, Martinem Hubeným, jsem mu svůj záměr sdělil. Následovalo několik nevybíravých slov, které tu raději nebudu prezentovat, jelikož to mohou číst i nezletilci a ohrožení mravní výchovy je u nás stále po právu odměňováno :-).


Co bylo důvodem takové reakce jsem se v zápětí dozvěděl.
Martin měl právě v tu dobu ve své dílně na stole přesně ten samý model po cca třech vteřinách letu. Nebudeme rozebírat jak ten třívteřinový let probíhal, nicméně skončil přetočením a pádem na křídlo. Nijak velká výška ani rychlost a náraz nebyl zrovna z těch, které by dobře postavené éro nemělo přežít s menším poškozením. Ne však v tomto případě.
Model se prakticky rozložil na „prvočinitele“. Poškození bylo tak neadekvátní nárazu, že zaujalo i Martina a vzhledem k tomu, že majitel byl Martinův známý, rozhodl se ho vzít v několika igelitkách domů, podrobit důkladné prohlídce a pokusit se ho postavit znovu.

Jak prohlídka dopadla se můžete na přidaných fotografiích podívat sami. Stručný komentář k fotkám přetiskujeme  přímo od Martina Hubeného. Jen na doplnění je potřeba uvést, že řada dílů, které mají být pevně spojeny, zřejmě nikdy nepoznaly kontakt s lepidlem a překližka použitá v modelu byla pouze hodně podřadné kvality.

Z e-mailu Martina Hubeného:
Tak fotky jsou hotové . Uložení křídla drží jen v překližce 4 mm což je dost málo . Rámeček kabiny je jen př 2x8mm a ani není kotven jako u originálu těma dvěma vzpěrama to znamená tuhost celého centroplánu je nula . Horní podélník tupu který by měl držet torzní tuhost trupu je tam jenom položený a drží ho jen folie - tedy je zbytečný . Podvozek není odpružený, což už by si dvoumetrový eroplán zasloužil . Je to jen svařený 5mm drát, ty spodní vzpěry a tlumiče pružení je jen jako. Koncové oblouky křídel jakož i žebra jsou překližka 1,5 mm a folie už je zkroutila při potahování . Opravdu škoda peněz . To je ode mě vše . MH

Rozhovor s Martinem a jeho následný e-mail s fotografiemi trosek modelu mě od mého záměru pořídit si tento model jednoznačně odradil. Nejspíše mi ušetřil 320 USD, které bych minimálně za model dal. Neuchránil mě však od zklamání z faktu, že ani dražší modely od firem, které se staví do popředí modelářské výroby, nemusí mít a zřejmě ani nemají tu kvalitu kterou od nich očekáváme. Snažím se uvěřit, že šlo pouze o jeden zmetek potvrzující pravidlo o výjimce, ale nějak se mi to nedaří. Každopádně mé rozhodnutí je nyní jasné. Pipera si pořídím, ale od CMPro, tam alespoň vím do čeho jdu a cena tomu odpovídá.

Pro tomasrc.cz Petr Powder Procházka

Piper Cub trochu jinak

Žádné komentáře:

Okomentovat