úterý 20. května 2008

Sopwith Pup

Před pár dny si Tomajda pořídil skvostného Fokkera Dr.1 , trojplošníka z období WW1. Ten model mě opravdu zaujal a nadchl tak, že jsem jen pár dní po jeho prvním letu na letňanském letišti nevydržel a podal si inzerát na koupi historika, víceplocha s rozpětím nad dva metry.Ne, že bych si od toho moc sliboval, ale prostě pro klid duše jsem to udělal. O to větší bylo mé překvapení, když jen pár hodin po zveřejnění inzerát mi zazvonil telefon.

Zvedl jsem to a na druhé straně mi bodrý hlas oznámil, že má na půdě nového nelétaného „Pupíka“ s rozpětím dva a půl metru. A jestli ho chci, tak ať se zajedu za ním podívat. Byl jsem tak překvapen, že jsem se ani nezeptal na jméno a o jaké vlastně jde letadlo a kam že to mám jet. Až druhý den jsem se rozhodl zavolat na číslo, ze kterého mi onen bodrý hlas volal. Domluvil jsem si návštěvu, dozvěděl jsem se, že se jedná o Sopwith. Ten človíček na druhé straně tak hodně mluvil, že jsem si nestačil pamatovat ani co mi pořádně říká, ale konečně jsem zaregistroval to nejdůležitější… Karel Prokop a Česká Lípa. Pak mi to docvaklo. Je to ten samý modelář od kterého má Tomajda Fokříka!
Další den, tedy třetí od podání inzerátu, jsem s kamarádem a jeho dodávkou vyrazil do České Lípy. Byl jsem netrpělivý a natěšený na letadlo. Po příjezdu do Lípy nás pan Prokop usadil do své kanceláře v přízemí svého domu a nabídl minerálku, pak jsem si mohl vybrat láhev dobrého vína z jeho vinotéky, které jsme také ihned ztrestali. Hodina návštěvy byla fuč a já ještě neviděl éro. Sice jsme si pěkně popovídali o modelařině a létání s obry, ale nikde žádné éro.  Po další půlhodině jsem to už nevydržel a šel rovnou na věc. Tak kde máte toho „Pupíka“? A konečně jsme se zvedli a po prohlídce garáže (obří garáže) se vydali do podkroví nad ní, kde má pan domácí dílnu a „skladiště“ modelů. 
Ocitl jsem se v malém modelářském ráji. Vše bylo podřízeno obřím modelů letadel. Výtah do podkroví připomínající plošinu na letadlové lodi, kterou se dopravují letadla z podpalubí na vzletovou palubu, dílna vybavená vším, co si jen modelář může přát. O soustruhu nemluvě. Tomu všemu vévodil stůl uprostřed dílny o ploše větší než dvě moje koupelny. A ty letadla ! Dvouplošník Fokker se čtyřtaktním benzínovým motorem, který nám Karel předvedl i v chodu, Sopwith Camel s hvězdicovým „Sajdlem“ a z půdy se vydoloval konečně můj „PUPÍK“. 
Prodělal jsem instruktáž skládání modelu a pak už jen trochu obchodování a bylo vymalováno.  Pupík dostal nového majitele 

Je čas Vám Pupíka představit.

Sopwith Pup

Rozpětí:   2450 mm
Délka :   1900 mm
Hmotnost:  12000 g
Motor:   MVVS 58    6,8 HP
Palivo:   Natural 95 říznutý olejem ( 1:40)

Originál byl první jednomístný stíhací letoun z továrny Sopwith. Vynikal svou obratností a zamiloval si ho každý, kdo se s ním seznámil. Zastínit ho dokázal jen jeho mladší bratr „Velbloud“
Prototyp Pupu spatřil světlo světa 9. února 1916. Tento nový stroj se vyznačoval zjednodušenou konstrukcí, zlepšeným systémem vzpěr a křídla byla opatřena křidélky. Dostatečný výkon motoru Le Rhóne disponoval 80-ti koníky.
Prvním kdo Pupa podrobil testům bylo velitelství RFC, které stroj testovalo 27. – 29. března 1916. Testy dopadly výborně a výroba se rozběhla na plné obrátky. Pup se vyráběl nejen v mateřském závodě, ale i v dalších licenčních závodech. Celkem bylo vyrobeno 1852 Pupů ve čtyřech závodech.Zajímavé je, jak Pup ke svému jménu přišel. Říká se, že když brigádní generál W. Sefton Branckner poprvé uviděl stát novou stíhačku ze  Sopwithovy továrny vedle většího dvoumístného letadla podobné konstrukce, pronesl úsměšně větu: „Dobrý bože! Váš 1 ½ Strutter má štěňátko!“  (Pup je anglicky štěňátko). RFC sice pojmenovala letoun jménem Scount a RNAS zase Typ 9901, přesto pro piloty tohoto skvělého stroje byl Pupem. 
Pro mě je to prostě „Pupík“

Ale dost historie. Podívejme se do budoucnosti. Pupíka čekají malé dokončovací práce a zálet. Nyní se snažím nabrat co nejvíce informací o seřizování  „emvévéesky“ a připravit sebe i Pupíka na Náš velký den. Pokud vše půjde jak má a vydaří se počasí, bude tím dnem tato sobota. Tak držte palce!

Pro tomasrc.cz Petr Powder Procházka


Sopwith Pup

Žádné komentáře:

Okomentovat