sobota 3. května 2008

Helishow 2008 AMG Mýto

Malebné modelářské „letišťátko“ nedaleko Plzně hostilo první květnovou sobotu piloty a obdivovatele vrtulníků a mě z prvotních dojmů nezbývá než hodnotit tuto akci jako povedenou. Helináři i „veřejnost“ rozhodně měli na co koukat a i když si dokáži představit setkání větší, protkané více stroji a více extrémní akrobacií, byla komorní atmosféra této soboty možná právě tím, co mě tak chytlo u srdce.


V zájmu všech účastníků, kterým bylo třeba zachovat pevné zdraví, jsem Titána zanechal doma a s Tomem jsme vyrazili na místo nedaleko vesničky Kařízek, kde se nachází bývalé práškovací letiště s modelářsky naprosto ideální asfaltovou ranvejí.
V rozumném, i když ne zcela slunečném počasí se zde sešli přátelé modelů vrtulníků k polétání a diskuzím. K vidění byly převážně stroje Tunder Tiger Raptor, ve všech velikostech, méně pak Stroje Align T-rex (450, 500, 600), zajímavými úkazy zde byly například X-cell Stratus 3D, či obřík s mechanikou Vario (benzínový motor), který kromě své velikosti zaujal především vysokým podílem “domácí“ práce a dílů. Jako člověka nepříliš „helinářsky“ zběhlého mě zaujala vysoká penetrace souprav JR a obecně systémů 2,4 GHz, které například o týden dříve v Nesvačilech nebyly vidět skoro vůbec.O jednotlivých strojích asi nejlépe pohovoří připojené fotografie a videa na odkazech níže. Textem zmíním pouze jeden ze strojů, a sice velmi poutavou polomaketu Hughese, osazenou mechanikou Raptor E550 (ekvivalent „třicítkové“ heliny), jež byla napájena 6 články Lipol. Osobně považuji tento stroj za zajímavou cestu, kterak vyzkoušet větší elektro polomaketu, jež však díky rozumné ceně mechaniky, pohonu (především napájení) a náhradních dílů nemusí totálně zruinovat peněženku.

O pilotních výkonech netřeba příliš hovořit. Jako člověk, který ví, co znamená krotit vrtulník, skláním neskonalou poklonu všem, nezáležíc při tom na skutečnosti, zda létali na pohodu, či zda ve zběsilých 3D evolucích brousili povrch ranveje.

Dobře zvládnutá byla též organizace akce, všude vládla pohoda a klid, pokud měl člověk chuť na pivko či něco na zub nečekal půl hodiny, bylo kde zaparkovat, kam vyhodit odpadky. Diváky samozřejmě kryla bezpečnostní síť s dostatečnou výškou. K absolutní dokonalosti akce bych ale uvítal komentář právě předváděných strojů. Dostatečná audio aparatura byla bohužel používána pouze ke kárání neposlušných či zapomnětlivých pilotů.


Pro tomasrc.cz Jakub Minos Pařízek
Helishow 2008 AMG Mýto

Žádné komentáře:

Okomentovat